با جار نبض روز در دستان شماست!

توسط جار

نقد و بررسی اپلیکیشن جار در رسانه‌ها

مشاهده لینک خبر در رسانه‌های آی‌تی رسان، گویا آی‌تی

آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که هر روز سرتیتر روزنامه‌ها را چک می‌کنید و می‌خواهید در کمترین زمان ممکن از مهم‌ترین اخبار روز باخبر شوید؟ اگر اینطور است حتما این مقاله را بخوانید.

خب، یک روش برای خواندن سرتیتر روزنامه‌ها رفتن به جلوی کیوسک‌های روزنامه‌فروشی و خواندن سرتیتر روزنامه‌هایی هست که روی پیشخوان قرار گرفته‌اند. معمولا تعداد این روزنامه‌ها به پنجاه تا هم نمی‌رسد. ولی روش ساده‌تری هم هست، استفاده از اپلیکیشن‌های خبری که شما را در جریان آخرین اخبار قرار می‌دهند. متاسفانه بیشتر این اپلیکیشن‌ها، برنامه‌های غیرفارسی‌زبان هستند و اگر شما بخواهید از آن‌ها استفاده کنید، باید حداقل زبان انگلیسی را به خوبی بدانید. از طرفی اکثر این اپلیکیشن‌ها به یک روزنامه یا مجله خاص اختصاص دارند و کمتر به سراغ سرتیتر روزنامه‌های مختلف می‌روند. اما نگران نباشید. اپلیکیشن “جار” هر دوی این مشکلات را حل کرده است. یعنی هم برای فارسی‌زبانان طراحی شده و هم به سرتیتر جراید و روزنامه‌های پرتیراژ می‌پردازد.

همانطور که در بالا گفتیم رفتن به جلوی کیوسک روزنامه‌فروشی روشی برای اطلاع از آخرین اخبار روز است منتها با محدودیت زیاد چون پیشخوان کیوسک روزنامه‌فروشی ظرفیت چندانی ندارد. اما جالب است بدانید اپلیکیشن جار صفحه اول ۱۴۰ روزنامه پرتیراژ و مطرح کشور در حوزه‌های مختلف از جمله اجتماعی، اقتصادی، ورزشی، سینما، سیاسی، فناوری، فرهنگ، سلامت، خودرو و … را در خود جای داده است. شما به محض اینکه اپلیکیشن را باز میکنید لیستی از صفحه اول این روزنامه‌ها را در اندازه مناسب به طوری که سرتیترها قابل خواندن باشند را خواهید دید و میتوانید به راحتی با حرکت طولی انگشت روی صفحه نمایشگر به بالا یا پایین لیست بروید. اگر هر کدام از روزنامه‌های موجود در لیست را لمس کنید صفحه جدیدی باز خواهد شد که فقط آن روزنامه در آن قرار دارد و شما میتوانید صفحه روزنامه را بزرگنمایی کنید. در همین صفحه اگر انگشت‌تان را به راست یا چپ حرکت دهید صفحه اول روزنامه بعدی یا قبلی را خواهید دید. البته هر چند تصویری که از صفحه اول روزنامه‌ها تهیه شده به قدری خوب هست که بتوانید سرتیترهای درشت و نسبتا درشت را بخوانید اما خواندن متن روزنامه‌ها با فونت کوچک کار مشکلی است. در واقع کیفیت تصویر به قدری نیست که وقتی آن را بزرگنمایی می‌کنید فونت‌های کوچک را واضح نشان دهد. امیدواریم این ضعف کوچک در نسخه‌های آینده برنامه مرتفع شود.

علاوه بر آنچه در فوق گفته شد، شما می‌توانید با باز کردن یک حساب کاربری در برنامه به هر کدام از روزنامه‌ها که می‌خواهید نشان علاقه (لایک) بدهید و یا حتی نسخه الکترونیکی و کامل روزنامه را با پرداخت هزینه کمتری در مقایسه با نسخه کاغذی آن خریداری نمایید. بعضی از روزنامه‌ها که تعدادشان کم نیست را هم می‌توانید بدون پرداخت هر گونه هزینه‌ای و به صورت کاملا رایگان دانلود نمایید. برای خرید نسخه کامل روزنامه‌ها می‌توانید حساب کاربری‌تان در برنامه را با مبلغی شارژ نمایید و سپس از شارژ خود برای خرید  آنها استفاده کنید.

یکی از نکات قابل توجه در مورد این اپلیکیشن آن است که نه تنها می‌تواند صفحه اول روزنامه‌های روز جاری بلکه هر تاریخی که شما انتخاب کنید را نیز نشان دهد. کافی است آیکون تقویم که در نواری در بالای صفحه نمایشگر قرار گرفته را لمس کنید تا پنجره انتخاب تاریخ باز شود. در این پنجره می‌توانید به راحتی با حرکت طولی انگشت تاریخ مورد نظر خود را انتخاب نموده و سپس دکمه قرمز رنگ “انتخاب” را لمس نمایید تا صفحه اول تمام روزنامه‌ها در تاریخی که شما انتخاب کرده‌اید همراه با امکان دانلود یا خرید آنها به شما نشان داده شود. این قابلیت اپلیکیشن را با رفتن به یک کیوسک روزنامه‌فروشی مقایسه کنید. فکر میکنید بتوانید روزنامه مثلا یک هفته پیش را آنجا پیدا کنید؟ در حالی که شما در “جار” میتوانید به روزنامه‌های چند سال پیش هم دسترسی داشته باشید. همچنین وقتی شما تاریخ دیگری غیر از تاریخ روز جاری را انتخاب میکنید، اپلیکیشن برای اینکه یادتان نرود روزنامه‌های چه تاریخی را دارید مشاهده می‌کنید در بالای صفحه عبارت “شما تاریخ (مثلا) ۱/۲/۱۳۹۳ را مشاهده میکنید” را نشان میدهد. اگر نمی‌خواهید این عبارت را ببینید میتوانید به راحتی علامت ضربدری که در سمت چپ آن قرار گرفته را لمس نمایید.

هستند کاربرانی که شاید دلشان نخواهد یا برایشان مهم نباشد که سرتیتر تمام روزنامه‌های مطرح کشور را بخوانند مخصوصا اینکه بارگذاری این همه صفحه می‌تواند تا حد زیادی باعث مصرف بی‌مورد پهنای باند اینترنت شما شود. خوشبختانه برای حل این مشکل نیز تمهیداتی در اپلیکیشن اندیشیده شده است. در منوی کناری برنامه گزینه‌ای به نام “منتخب‌های من” وجود دارد که با لمس آن میتوانید تعیین کنید هنگام باز شدن اپلیکیشن صفحه اول چه روزنامه‌هایی نشان داده شود. مثلا اگر شما علاقمند به سینما هستید میتوانید فقط مجلات و روزنامه‌هایی که در حوزه سینما فعالیت میکنند را به عنوان منتخب‌های خودتان انتخاب کنید. در منوی کناری برنامه گزینه‌های دیگری همچون “روزنامه”، “مجلات”، “دانلودها” و “فاکتورها” نیز وجود دارند که میتوانند اطلاعات بیشتری را در اختیار شما بگذارند یا پیمایش موضوعی در روزنامه‌ها و مجلات را میسر کنند. اگر گزینه “روزنامه” را لمس نمایید منوی قرمز رنگ دیگری روی همان منوی کناری باز خواهد شد که امکان پیمایش موضوعی در روزنامه‌ها را فراهم میاورد. این منو دارای گزینه‌های یا بهتر بگوییم موضوعات “همه”، “عمومی”، “اقتصادی”، “ورزشی”، “استانها” و “سایر” میباشد که با لمس هر کدام از آنها میتوانید روزنامه‌هایی را ببینید که در همان حوزه فعالیت میکنند. این گزینه‌ها در بخش “مجلات” فقط به گزینه “همه” محدود می‌شوند که امیدواریم در نسخه‌های بعدی اپلیکیشن در هر دو بخش گزینه‌ها و موضوعات تنوع بیشتری پیدا کنند. دو گزینه “دانلودها” و “فاکتورها” نیز به ترتیب دانلودهای شما و روزنامه‌های خریداری شده شما را با نمایش تاریخ دانلود یا خریداری نشان میدهند. بدین ترتیب میتوانید ببینید تا به حال چه روزنامه‌هایی را خریداری یا دانلود نموده‌اید.

هر چند ذکر نام تمام ۱۴۰ روزنامه و مجله‌ای که‌ در این اپلیکیشن گنجانده شده خارج از حوصله خواننده است ولی اگر بخواهید نام تعدادی از آن‌ها را بدانید میتوانیم به رونامه‌ها و مجلاتی همچون آفتاب، آفرینش، ابتکار، ابرار، کیهان، اطلاعات، اعتماد، جوان، حمایت، خراسان، رسالت، سیاست روز، شرق، عصر ایرانیان، عصر رسانه، فرهیختگان، قانون، کار و کارگر، مردم سالاری، وطن امروز، همبستگی، هنرمند، آسیا، ابرار اقتصادی، تجارت، تفاهم، جهان اقتصاد، صنعت، فناوران، ابرار ورزشی، ایران ورزشی، شوت، فوتبال ایرانی، ۹۰، اعتدال، صبا، جام جم، همشهری، Tehran Times، Iran Daily، خبر ورزشی، گل، اخبار صنعت، پاسارگاد، اقتصاد برتر، سمنان، تولید، بورس، تماشاگران، جوانی، تندرستی، شهرزاد و نشر اندیشه اشاره کنیم.

در پایان اگر بخواهیم نگاهی گذرا به دستاوردهای این اپلیکیشن داشته باشیم باید بگوییم این اپلیکیشن تاکنون به عنوان بهترین برنامه موبایل در چهارمین جشنواره وب ایران در سال ۱۳۹۰ و بهترین اپلیکیشن اطلاع‌رسانی در جشنواره تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ در سال ۱۳۹۱ شناخته شده است و کاندید دریافت جایزه بین‌المللی Deutsche Welle در بخش خلاقیت آنلاین در سال ۱۳۹۲ نیز بوده است. اپلیکیشن جار در اپ استور ایران اپس بیش از ۴ هزار بار دانلود شده و از بین ۲۷ امتیازی که به آن داده شده متوسط امتیاز ۴٫۵ ستاره از ۵ ستاره را دریافت کرده است.